Megaphone A message to our patrons regarding COVID-19

Winners, Finalists & Honorable Mentions

More than 400 area students from 60+ schools competed in the preliminary rounds of the 28th Annual Shakespeare Monologue & Scene Contest at Pittsburgh Public Theater. Participants submitted video performances of monologues and/or scenes they had chosen from the works of William Shakespeare. Teams of judges evaluated each participant, and the Finalists from each division are listed below, as are the Honorable Mentions. Students in grades 8 – 12 competed in the Upper Division while grades 4 – 7 competed in the Lower Division. The Showcase of Finalists will be held live at the O'Reilly Theater on Monday, February 28 and is open to invited guests. The Showcase will also be live-streamed on Pittsburgh Public Theater's Facebook page.

2022 FINALISTS 

LOWER DIVISION SCENES

Claire Dietiker (Hermia), Lindsey Fitzgerald (Helena), Anvi Vaishya (Demetrius), Mira Murthy (Lysander), Boyce Middle School, A Midsummer Night’s Dream

Ellie Tang (Cordelia) and Arjun Puri (King Lear), Carson Middle School, King Lear

Carmelita Ornleas (First Witch), Mina Crake (Second Witch), Marisol Gutierrez (Third Witch), Micah Kuntz (Macbeth), Dutch Ridge Elementary School, Macbeth

Laken Keith (Mistress Ford) and Claire Zurinsky (Mistress Page), Grandview Elementary School, Merry Wives of Windsor

WINNERS: Tose Adewumi (Bottom), Carson D'Antonio (Quince), Inika Hooda (Flute), Sewickley Academy, A Midsummer Night’s Dream


LOWER DIVISION MONOLOGUES

Dynezia Caussmyo Grace (Oberon), Pittsburgh CAPA, A Midsummer Night’s Dream

Maya Aronson (Jaques), Environmental Charter School, As You Like It

Lillian Mocker (Phebe), Environmental Charter School, As You Like It

Even Dyrud (Petruchio), Foster Elementary School, The Taming of the Shrew

WINNER: Adjoa Opoku-Dakwa (Calpurnia), Hope Academy, Julius Caesar

Jude Glover (Mark Antony), McMurray Elementary School, Julius Caesar


UPPER DIVISION SCENES

Carola Petrucci (Olivia), Robby Malnight (Maria), Wendoll Slade (Malvolio), Dragon's Den, Twelfth Night

WINNERS: Kai Suyama (Launce), Andrew Kaehly (Speed), Hampton High School, Two Gentleman of Verona

Kiana Bauer (Third Witch), Hallie Dong (First Witch), Grace Thomas (Second Witch), North Allegheny Intermediate High School, Macbeth

Eva Scandrett (Beatrice), David Hargraves (Benedick), Trinity Christian School, Much Ado About Nothing

Opal Miller (Mistress Paige), Armen Pettit (Mistress Ford), Ishaan Sharma (Falstaff), Upper St. Clair High School, Merry Wives of Windsor


UPPER DIVISION MONOLOGUES

Kymir Cogdell Freeman (Othello), Pittsburgh CAPA, Othello

Payton Heath (Malvolio), Lincoln Park Performing Arts Charter School, Twelfth Night

WINNER (TIE): Cameron Tino (King Richard II), Lincoln Park Performing Arts Charter School, Richard II

Madeline Sclichter (Imogen), Oakland Catholic High School, Cymbeline

Angelia Larson (Queen Margaret), Slippery Rock High School, Richard III

WINNER (TIE): Abigail Gilman (Jailer's Daughter), Steubenville High School, The Two Noble Kinsmen

 

2022 HONORABLE MENTIONS

Gracie Burchill (King Richard), Julia Meland (Queen Elizabeth), Aquinas Academy, Richard III

Michael Richthammer (Benvolio), Linus Burchill (Mercutio), Thomas Bird (Tybalt), Tim Crawford (Romeo), Aquinas Academy, Romeo and Juliet

Molly Gallina (Juliet), Aquinas Academy, Romeo and Juliet

John Ortiz (Mark Antony), Aquinas Academy, Julius Caesar

Jaxson Schmidt (Launcelot Gobbo), Baden Academy Charter School, The Merchant of Venice

Marina Nickels (Volumnia), Beaver County Christian School, Coriolanus

Aleaya Stroup (Katherina), Mason Hutchins (Petruchio), Daniel Stephens (Vincentio), Beaver County Chrisitan School, The Taming of the Shrew

Amelia Foley (Macbeth), Brentwood High School, Macbeth

Addison Kocher (Iago),  Brentwood High School, Othello

Aaron Jiang (Marc Antony), Boyce Middle School, Julius Caesar

Simon Nigam (Posthumus), Pittsburgh CAPA, Cymbeline

Eben Miller (Puck), Pittsburgh CAPA, A Midsummer Night's Dream

Luella Painter (Katharine), Pittsburgh CAPA, Henry VIII

Hazel Pearson (Helena), Pittsburgh CAPA, All's Well That Ends Well

Greta Raulerson (Adriana), Pittsburgh CAPA, Comedy of Errors

Layla Sewell-Wilson (Phebe), Pittsburgh CAPA, As You Like It

Hazel Batista (Rosalind), Pittsburgh CAPA, As You Like It

Genafie Brown (Viola), Pittsburgh CAPA, Twelfth Night

Raymair Bundridge (John Falstaff), Pittsburgh CAPA, Merry Wives of Windsor

Jayden Greening (Brutus), Pittsburgh CAPA, Julius Caesar

Lili Levkulich (Demetrius), Kriya Spadafora (Helena), Pittsburgh CAPA, A Midsummer Night's Dream

Aubrey Linnert (Phebe), Pittsburgh CAPA, As You Like It

Burgess Lychack (Ophelia), Pittsburgh CAPA, Hamlet

Daijuan Marshman (Romeo), Pittsburgh CAPA, Romeo and Juliet

Eamonn McElfresh (Malvolio), Charles Russell (Olivia), Pittsburgh CAPA, Twelfth Night

Isabel Pater (Juliet), Pittsburgh CAPA, Romeo and Juliet

Keira Qureshi (Lady Percy), Pittsburgh CAPA, Henry IV

Joyce Yan (Cleopatra), Pittsburgh Colfax K-8, Antony and Cleopatra

Osias Estevez (Antony), Pittsburgh Colfax K-8, Antony and Cleopatra

Jai Gough (Phebe), Canon-McMillan School District, As You Like It

Magdalen McDermott (Puck), Dragon's Den, A Midsummer Night's Dream

Marco Petrucci (Hamlet), Dragon's Den, Hamlet

Lidia Baumgartner (Gentlewoman); Elyana Wilson (Doctor); Sivan Blitstein (Lady Macbeth), Environmental Charter School, As You Like It

William Chambers (King Henry), Environmental Charter School, King Henry V

Ida Hooper (Juliet), Environmental Charter School, Romeo and Juliet

Leah Alpert (Juliet), Environmental Charter School, Romeo and Juliet

Julia Maclellan (Mistress Page), Zenia Cook (Mistress Ford), Environmental Charter School, Merry Wives of Windsor

Kennedy Brooks (Ursula) Evelyn Bard (Hero) Ingrid Lund (Margaret/Beatrice), Environmental Charter School, Much Ado About Nothing

Alexandra ‘Sasha’ Cowan (Macbeth), Environmental Charter School, Macbeth

Isaac McHenry (Hamlet), Environmental Charter School, Hamlet

Sophia Rike (Rosalind), Fox Chapel Area High School, As You Like It

Lizzie Myers (Jailer), Hayley Zeringue (Emelia), Augusta Bottonari (Paulina), Fort Couch Middle School - USC, The Winter's Tale

Kaia Petrick (Benedick), Pritika Gupta (Claudio), Sara Gillespie (Don Pedro), Fort Couch Middle School - USC, Much Ado About Nothing

Kyler Brown (Bottom), Haylie Couch (Flute, Starveling), Madison Prentice (Snout), Elizabeth Shane (Puck), Connor Tavern (Quince), Freedom High School, A Midsummer Night's Dream

Edna Arredondo (Portia), Freedom High School, Julius Caesar 

Kylie Edwards (Titania), Gateway High School, A Midsummer Night's Dream

Chloe Baker (Viola), Hope Academy of Music and the Arts, Twelfth Night

Shayla Esquivel (Katherine), Hope Academy of Music and the Arts, Henry VIII

Bella Gonzales (Juliet), Hope Academy of Music and the Arts, Romeo and Juliet

Mads Mocker (Benedick), Hope Academy of Music and the Arts, Much Ado about Nothing

Zora Rose (Phebe), Hope Academy of Music and the Arts, As You Like It

Jasmine White (Jaques), Hampton Middle School, As You Like it

Andrew Craig (Marc Anthony), Hampton Middle School, Julius Caesar

Jenna McLaine (Hecate), Indiana Players, Macbeth

Josie Oreto (Cassius), Keystone Oaks High School, Julius Caesar

Claira McElroy (Viola), Jefferson Elementary School, Twelfth Night

Sydney Dewey(Titania), Colin Bozick (Bottom), Markham Elementary School, A Midsummer Night's Dream

Evangeline Tan (Adriana), Violet Weber (Luciana), Carly Jox (Dromio), Howe Elementary School, Comedy of Errors

Henry Kohler (Shylock), Howe Elementary School, The Merchant of Venice

Harper Altrogge (Anthony), Howe Elementary School, Julius Caesar

Anna Byers (Viola), Lincoln Park Performing Arts Charter School, Twelfth Night

Grace Vensel (Hermione), Lincoln Park Performing Arts Charter School, The Winter's Tale

Lily Connor (Portia) and Olivia Morrow ( Nerissa), Lincoln Park Performing Arts Charter School, The Merchant of Venice 

Grace Baker (Helena), Lincoln Park Performing Arts Charter School, A Midsummer Night's Dream

Amara Comans (Lady Macbeth), Amara Comans (Lady Macbeth), Macbeth

Shaun Walker (Henry V), Lincoln Park Performing Arts Charter School, Henry V

Grace Plassmeyer (Imogen), Lincoln Park Performing Arts Charter School, Cymbeline

Todd Turner (Demetrius), Lincoln Park Performing Arts Charter School, A Midsummer Night's Dream

Riya Pasrija (Katherine), Marshall Middle School (North Allegheny), Henry VIII

Omisa Shah (Lady Macbeth), Marshall Middle School (North Allegheny), Macbeth

Tela Serenyi (Juliet), McMurray Elementary School, Romeo and Juliet

Jack Cipriani (Sebastian), Moon Area High School, Twelfth Night

Samantha Siemons (Jacques), Moon Area High School, As You Like It

Madeline Zabela (Beatrice), Moon Area High School, Much Ado About Nothing

Austin Keys (The Prince), Moon Area High School, Love's Labour's Lost

Shayla Maxson (Juliet), Moon Area High School, Moon Area High School, Romeo and Juliet

Harita Venkatesh (Jaques), Moss Side Middle School, As You Like It

Freyja Dyrud (Hamlet), Mellon Middle School, Hamlet 

Marti Weisberg (Juliet), Jefferson Middle School, Romeo and Juliet 

Declan Mibroda (Launcelot Gobbo), Peters Township Middle School, The Merchant of Venice

Chloe Kassalen (Isabella), Pine Richland High School, Measure for Measure

Lauren King (Helena), Pine Richland High School, A Midsummer Night's Dream

Sydney Rovnan (Cleopatra), Pine Richland High School, Antony and Cleopatra

Brianna Thel (Hermione), Pine Richland High School, The Winter's Tale

Madelyn Walzer (Hamlet), Pine Richland High School, Hamlet

Samantha Moore (Launce ) Ashlyn Scheidemantle (Speed), Rochester Area High School, Two Gentleman of Verona

Moth Morrissey (Beatrice), Sammi Cooper (Benedick), Riverview High School, Much Ado About Nothing

Sydney Miner (Puck), Isabela Zuluaga (Fairy), Sewickley Academy, A Midsummer's Night Dream

Chase D'Antonio (Bottom), Tristan Heavner (Quince), Ashim Rai (Puck), Owen Brooks (Flute, Snout, Snug, Starveling), Sewickley Academy, A Midsummer Night's Dream

Caroline Sanfilippo (Cressida), Sewickley Academy, Troilus and Cressida

Lauren Rudolph (Benedick), Shaler Area High School, Much Ado About Nothing

Sam Smith (Macbeth), Smith Family Homeschool, Macbeth

Grant Kingston (Polonius), Slippery Rock High School, Hamlet

Rebecca Springirth (Julia), Slippery Rock Middle School, The Two Gentlemen of Verona

Emily Whiteford (Constance), Upper St. Clair HS, King John

Annelise Hanson (Juliet), Woodland Hills High School, Romeo and Juliet

Joy Willard (Princess), Woodland Hills High School, Love's Labour's Lost

Elijah Kline (Puck), Woodland Hills High School, A Midsummer Night's Dream

Wesley Madge (Macbeth), Chartiers Valley High School, Macbeth

Samuel Chips (Oberon), West View Hub (West View Elementary), A Midsummer Night's Dream

Abram Veldkamp (Lucentio), Siena Forschein (Hortensio), Luna Meyers (Bianca), West View Hub (Independent Scholars), The Taming of the Shrew

Dhaniyasree Thiyagarajan (Macbeth), West View Hub (McIntyre Elementary), Macbeth

Zoie Beckas (Phebe), West View Hub (Independent Scholar), As You Like It

Pittsburgh Public Theater’s 2022 Shakespeare Monologue & Scene Contest was organized by Parag S. Gohel, Director of Education and Engagement. The 2022 Shakespeare Monologue & Scene Contest is presented by RICHARD W. MORIARTY, M.D. with support from the Grable Foundation, BNY Mellon Foundation of Southwestern Pennsylvania, the McKinney Charitable Foundation, and Jack Buncher Foundation.

Additional education and engagement support is provided by EQT Foundation, The Buhl Foundation, Howard and Nell E. Miller Foundation, Hefren-Tillotson, Inc., and UPMC Health Plan.